Esej “Čovjek je…” učenice III-2 Hane Idrizović

Od kada je života i čovjeka, razni mislioci, filozofi, umjetnici i znanstvenici bavili su se pitanjem čovjeka, njegovih težnji i mjesta u svijetu. U najstarijem epu, Gilgameš shvata da se čovjek može približiti vječnosti samo stvaranjem djela trajne vrijednosti. Ono što je poželio sebi, poželio je i drugima. Da je sreća u sreći drugoga, kazala je i učenica III-2, Hana Idrizović, u svom eseju ” Čovjek je…”. Pročitajmo Hanin filozofski i životni esej.

” …Čovjek je određen trajanjem. Svako od nas posjeduje slijepca koji blokira vidike ka nama samima. Smisao života leži u ličnom odabiru života onakvog kakav jeste. Čovječe, zaviri prvo u sebe samoga. Vlastitu sreću pronalazimo kada je učinimo drugima. Na nama je da biramo izvor emocija – ljubav ili…? Esej učenice Hane Idrizović možete pročitati u priloženom dokumentu.

Esej ” Čovjek je…”