Projekat – “Međureligijski dijalog kroz umjetnost”

Profesor predmeta Islamska vjeronauka u našoj Školi, mr. Salihović Semir, osmislio je jedinstven, nesvakidašnji projekat, kojeg sa stručnim timom kolega profesora realizira već drugu godinu u prostorijama Ju Gimnazija Dobrinja. Učesnici u projektu bili su učenici različitih religijskih i nacionalnih skupina iz deset srednjih škola Kantona Sarajevo. Projekat je i ove godine finansijski podržalo Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke. Učenici su aktivno učestvovali u šest modula. Prije svega predstavljen im je projekat “Međureligijski dijalog kroz umjetnost” (uvodničar: mr. Salihović Semir), nakon čega su odslušali i četiri predavanja o temama “Svete knjige i poezija u njima” (predavač: prof. Bosanskog jezika i književnosti Ahmetspahić Enver), “Međureligijski dijalog u praksi – katolička i islamska perspektiva” (predavači: prof. Katoličkog vjeronauka mast. theol. Mujabašić Siniša u korelaciji sa prof. Islamske vjeronauke mr. Salihović Semirom), “Tolerancija” (predavač: prof. Psihologije Kahriman Adna), “Etika i međureligijski dijalog” (predavač: prof. Kulture religija mr. Fazlić Melina), Istraživanje – “Uloga i značaj poruka MRV-a na kreiranje suživota u BiH” (predavači: dipl. matematičar/informatičar Čavak Nahid u korelaciji sa mr. Salihović Semirom). Predavanja su bila obogaćena i radionicama tematski vezanim za određeno predavanje, a neke od tema bile su: Arabeska, Vitraž i Mozaik (predavač: akademski grafičar i prof. Likovne kulture Smiljanić Anita). Također, za učesnike projekta bile su organizovane i posjete vjerskim bogomoljama u Sarajevu, kao što su Istiklal džamija, Katedrala Srca Isusova i Stara pravoslavna crkva. Projekat je završen sedmim modulom, a aktivnosti su se dešavale u okviru izleta na našoj ljepotici Bjelašnici u hotelu Han. Tim povodom za sve učenike je bio upriličen ručak, nakon čega su im uručene zahvalnice za učešće u projektu.
Glavni cilj projekta bio je da se učenici različitih nacionalnosti i vjera međusobno bolje upoznaju, da uoče suštinske karakteristike različitih vjerskih učenja, da u njima otkriju, osim vjerskih, i umjetničke, etičke i estetske vrijednosti, da posjete vjerske objekte i osjete ljepotu kaligrafije, arabeske, freske, vitraža, mozaika i sl.
Projekat je realiziran u periodu od 13. oktobra do 29. decembra 2018. godine.