DAN EUROPSKIH JEZIKA

Dana 26. septembra, još od 2001. godine, na inicijativu Vijeća Europe obilježava se Dan europskih jezika. Ovaj dan ima za cilj podizanje svijesti o jezičkoj raznolikosti Europe, promoviranje multikulturalnosti te poticanje ljudi svih uzrasta , a naročito mladih,na učenje novih jezika. U čast ovog dana, učenici IV-3 razreda jezičkog izbornog područja, uz mentorstvo profesorice njemačkog jezika Sandre Turković, priredili su zbirku autorske poezije kratkih pjesama "Elfchen" na jezicima koji se izučavaju u našoj školi, uz autorske fotografije, inspirirani uvijek aktualnom temom "Mir u svijetu". Učenici su kroz svoje pjesme i fotografije prikazali različite perspektive mira, od osobnih refleksija do univerzalnih poruka zajedništva i tolerancije." U ovom projektu marljivo su učestvovali i pokazali izvanredan talent za pisanje i umjetnost uopće: Amina Fulurija, Rania Čampara, Nejla Tahmaz, Lejla Krupalija, Tajra Šeta, Hana Pačavar, Ajša Aksalić, Zlatan Turčalo i Kerim Handžić. “Quot linguas calles, tot homines vales."

Objavljuje JU Gimnazija Dobrinja Sarajevo u Četvrtak, 26. septembar 2024.